Gönüllü Psikolog Onam Formu

Değerli Gönüllü Adayı,

Bu onam formu, başvurunuzun “Psikolojik Destek Ekibi” bünyesinde değerlendirilmesi durumunda geçerli olacaktır. Bu form ile gönüllü çalışma süreciyle ilgili size bilgi vermek ve karşılıklı hak ve sorumluluklarımızı bildirmek istemekteyiz. Lütfen onaylamadan önce formu dikkatlice okuyunuz.

  • Başvuru formunda ve sitemizin hakkımızda kısmında da belirtildiği gibi projenin pandemi dönemi sonrasında da faaliyetlerine devam edecektir. Uzman olarak başvurduğunuzda, projenin ilerleyen fazlarında, farklı dezavantajlı gruplar için de gönüllü uzman olarak ulaşılabilme konusunda istekli olduğunuzu kabul ve taahhüt etmiş sayılırsınız.
  • gonullupsikolog.org oluşumu, Psikolojik Destek Ekibine dahil olan uzmanlardan yönlendirilen danışanla minimum 5 seanslık (4 görüşme+1 takip) bir psikolojik destek sunmasını bekler. Proje çerçevesinde verilen desteğe ilişkin esaslar, başvurunuzun kabul olması durumunda sizinle ayrıca paylaşılacaktır.
  • Çalışmalar online olarak yürütülecektir. Online platformun sağlıklı işeyişi, bağlantının kesintisiz olması gibi teknik önlemleri alabiliyor olmanız önemlidir.
  • Görüşmelerde konuşulanlar danışanla sizin aranızda kalır. Ancak danışanın kendisine/bir başkasına zarar vermesi söz konusu olduğunda bu bilgiler acil durum için ismini verdiği kişi ile paylaşılabilir. Aile içi şiddet, çocuk, yaşlı, hasta, engelli ya da hayvanlara şiddet/ihmal ve istismar söz konusu olduğunda gerekli kurumlara bildirim yapma yükümlülüğünüz vardır.
  • Gonullupsikolog.org bünyesinde danışan aldığınız süreçte, Akran Süpervizyonlarına katılımınız beklenmektedir.
  • Danışanlarla ilgili gizlilik önlemlerini almak sizin sorumluluğunuzdadır. Seans yaptığınız yerin mahremiyeti koruduğundan emin olmak, oturumların sesli ya da görüntülü kaydını almamanız ve danışanla ilgili bilgileri kimliğini saklı tutarak sadece süpervizyon sürecinde paylaşmanız önemlidir.

Bu formda belirtilen kurallar ve Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği çerçevesinde, gonullupsikolog.org projesinde gönüllü olarak çalışmayı kabul ediyorum. Gönüllü olarak hizmet verdiğim tüm zaman boyunca profesyonel hatalarımdan sorumlu olmayı ve bu hatalardan gonullupsikolog.org oluşumunun sorumlu tutulamayacağını kabul ediyorum.