Gönüllü Psikolog Danışan Onam Formu

Aşağıdaki formda okuduğunuz bilgiler, Gonullupsikolog.org üzerinden yapmış olduğunuz destek başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda geçerli olacaktır. Bu formda yazılanları kabul ettiğinizde, aynı zamanda formda yer alan konularda aramızda bir anlaşma niteliği taşıyacaktır. Başvurunuza devam etmek için lütfen dikkatlice okuyarak onaylayınız.Gonullupsikolog.org oluşumu çerçevesinde destek alacağınız sürece belirli haklarınız ve sorumluluklarınız olacaktır. Bu form, katılacağınız çalışmadaki, haklarınız ve sorumluluklarınız hakkında sizi bilgilendirmek üzere hazırlanmıştır.

Başvurduğunuz bu psikolojik destek programı gonullupsikolog.org’un, COVID-19 salgını nedeniyle oluşan psikolojik sorunlara destek olmak amacı ile gönüllü psikologları ve başta sağlık çalışanları olmak üzere psikolog yardımına ihtiyaç duyanları bir araya getirmeyi amaçladığı, kolektif psikolojik dayanışma hareketi kapsamında bir çalışmadır. 

 • gonullupsikolog.org'un misyonu yalnızca gönüllü uzman ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan danışanı bir araya getirmektir.
 • Programa başvurunuz olumlu değerlendirildiği takdirde, destek süreci size atanan uzmanın kısa bir ön görüşme için sizi araması ile başlayacak, uzman sürecin nasıl ilerleyeceğine dair sizi yönlendirecektir. Programın genel yapısı; toplamda 5 oturum olmak üzere, 4 seans görüşmesi ve 1 takip görüşmesini içeren çalışmadan oluşur. Kişinin ihtiyacı ve durumun ciddiyetine göre belirtilen görüşme sayısı değişebilir. Oturumların sayısı konusundaki değerlendirme ve karar, size atanan uzmanın insiyatifindedir.
 • Görüşmelerin faydalı olması için oturumlara tam saatinde, düzenli katılımınız ve iş birliğiniz çok önemlidir.
 • Görüşmelerde konuşulanlar ve verdiğiniz bütün bilgiler sizin ve uzmanınızın arasında kalır. Ancak kendinize ya da bir başkasına zarar vermeniz söz konusu olduğunda bu bilgiler acil durum için ismini verdiğiniz kişi ile paylaşılabilir.
 • Aile içi şiddet, çocuk, yaşlı, hasta, engelli ya da hayvanlara şiddet/ihmal ve istismar söz konusu olduğunda gerekli kurumlara bildirim yapma yükümlülüğümüz vardır.
 • Evinizde yaşanacak riskli durumlardan terapistiniz sorumlu değildir. Kendi güvenliğinizden kendiniz sorumlusunuz.
 • Oturumlar terapistiniz tarafından kayıt altına alınmayacaktır ve sizin de hiçbir şekilde görüntülü ve sesli kayıt almamanız gerekmektedir.
 • Terapistiniz, mesleki konsültasyon amacıyla, kimliğinizi saklı tutarak bilgilerinizi meslektaşlarıyla ve süpervizörleriyle paylaşabilir.
 • Çalışmalar online olarak gerçekleştirilecektir. Oturumlar sırasında bulunduğunuz yerde uygun ve sessiz bir ortam yaratabilmeniz, oturumların bölünmemesi için misafir olmaması, oturum saatine yakın zamanlarda bir işinizin olmaması, telefonunuzu sessize almak gibi önlemler almanız büyük önem taşımaktadır.
 • Gerektiğinde, ilaç desteği konusunda bir psikiyatrla görüşmeniz önerilebilir. Böyle bir durumda size gerekli yönlendirmeler yapılabilir ve fakat bu durumda uzmanla görüşme sorumluluğu yine size aittir.
 • Süreç içerisinde size sunulacak desteğin yararlı olması için oturumlara belirlenen gün ve saatte devam etme sorumluluğunuz bulunmaktadır. Bu nedenle, uzmanınızla planlama yaparken karar verdiğiniz gün ve saatlerin size uygun olduğundan emin olunuz. Ancak, görüşmeye gelmemeniz için önemli bir nedeniniz olduğunda görüşmeden en az 24 saat önce uzmanınıza bilgilendirme yapmanız beklenmektedir.
 • Çalışmanın etkin olabilmesi adına görüntülü görüşmelerde mümkün olduğunca bilgisayar ya da tabletten bağlanılmalı, zorunlu olunmadıkça telefon kullanımı tercih edilmemelidir. Çalışmanın gerçekleştirildiği ortamda mümkünse tek olunması ve eğer değilse, mutlaka kulaklıkla bağlanılması önemlidir.
 • Gonullupsikolog.org oluşumu seanslarda herhangi bir sebeple yaşanabilecek aksaklıklardan sorumlu tutulamaz.

Bu formda yazılı maddeleri okudum. Üye olarak haklarım, sorumluluklarım ve programın süreci konusunda bilgilendim. Gonullupsikolog.org oluşumu bünyesindeki gönüllü bir uzmandan destek almak istiyor ve bu formun içerdiği koşulları kabul ediyorum.